לדף הבית
   אודות טקטוניק  |   למה אנחנו?  |   תמ"א 38   |   תמ"א 38 בחיפה  |   תהליך העבודה  |   פרויקטים   |   שאלות ותשובות   |   מאמרים  |   יצירת קשר    
תמ”א 38 בחיפה

ישראל ממוקמת באזור מסוכן מבחינת רעידות אדמה, הצפויות להתפתח לא רק לאורך השבר הסורי אפריקאי אלא גם באזור שבר יגור.

העיר חיפה ממוקמת באזור בעל רמת סיכון גבוהה. תקן ישראלי 413, המפרט את דרישות התכנון הקונסטרוקטיבי למבנים לצורך התמודדות עם רעידות אדמה , מגדיר את תאוצת הקרקע הצפויה באזורים שונים בארץ. רמת הסיכון בחיפה בכלל ובכרמל בפרט גבוהה ממרבית האזורים בארץ וכל תושב אשר דואג לגורל משפחתו וילדיו, חייב לקבל החלטה ולחזק את ביתו על מנת להתכונן לרעידת האדמה הצפוייה.


                                                                                                

מימוש תמא 38 התנהל באיטיות מאז אישור התוכנית בשנת 2005. למעשה, מספר פרויקטים קטן בוצע רק באזורי הביקוש בתל אביב.  מאז תחילת שנת 2010, יחד עם ביצוע שינויים בתוכנית, חל גידול בהיקף הפרויקטים הנבנים במסגרת תמא 38.

השינוי התרחש גם בעקבות עליית מחירי הדירות בחיפה, אשר אפשרה את קיום העסקאות של תמ"א 38 מבחינה כלכלית. בנוסף, דיירי הבתים הבינו כי מדובר בהזדמנות לשדרוג איכות החיים ללא צורך במעבר דירה, בהחלפת סביבת המגורים, בהחלפת מוסדות לימוד של הילדים ועוד. היתרון העיקרי של מימוש תמ"א 38 בחיפה נובע מהיעדר חלופות מגורים איכותיות בשכונות הכרמל. דיירים שיבחרו במסלול תמא 38 פטורים מחיפוש מקום מגורים חלופי.

בדרך כלל, מבני המגורים הישנים בכרמל סובלים מבעיות קשות של נגישות עקב הטופוגרפיה  והיעדר מעלית. מימוש תמא 38 יכול לפתור את הבעיה ע"י הוספת מעלית ללא כל עלות מצד הדיירים ולעיתים גם ע"י שינוי תוואי הדרך ויצירת נגישות אשר עשויה להתאים גם לנכים.

בנוסף, לאור אירועי מלחמת לבנון הבנייה, ברור כי מרחב מוגן דירתי הוא צורך חיוני ולא רק עוד חדר. תמא 38 מאפשרת הוספת ממ"דים ללא כל עלות מצד הדיירים.   

עיריית חיפה מבינה כי, מעבר לחשיבות הגדולה של חיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה,  תמא 38 היא הזדמנות להתחדשות עירונית ולשיפוץ מבנים ישנים. בנוסף, זאת הזדמנות למציאת פתרונות דיור  לאוכלוסיה איכותית בחיפה .
יחד עם פעולות אחרות הנעשות בשנים האחרונות לחיזוק העיר , תוספת יחידות דיור באזורי הביקוש תורמת לצמצום ההגירה השלילית מהעיר ואף עשויה למשוך אוכלוסיה חדשה. לאור כל זאת, העירייה מסייעת ומקדמת את אישורי הבנייה ובכך תורמת להצלחת התוכנית.

מייסדי חברת טקטוניק הנדסה ויזמות בע"מ, הם  ילידי חיפה, עובדים ופועלים בה מזה שנים רבות כולל היכרות מעמיקה עם גורמי ועדות התכנון והעירייה.

הקרבה לקהל הלקוחות ולרשויות השונות, תתרום להצלחת הפרויקט.

קישורים רלבנטיים

היבטים של רעידות אדמה בחיפה (מתוך תוכנית המתאר)

תוכנית המתאר של העיר חיפה

מפה המתארת תרחיש רעידת אדמה בשבר יגור

מפת מקדמים סייסמים

שתףהתמודדות עם רעידות אדמה    מסמכי תמ"א 38 ודברי חקיקה    ניהול פרויקטים   


טקטוניק הנדסה ויזמות בע"מ |  טל. 04-8702021/3  | דוא"ל: office@tectonic.co.il
עיצוב ובנית אתר - אימוטיב עיצוב ואינטרנט


שם:
טלפון:
דוא"ל
כתובת
שם משתמש:
סיסמא: